TKÜUGD’dan Uygur Türk Önderi Yapcan’ın idam edileceği iddiası

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e iade edilmesi halinde idam edilebileceğini açıkladı.
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslar arası Gazeteciler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, ’’Abdulkadir Yapçan Doğu Türkistan var olma mücadelesinin sembol isimlerindendir. Çin’de yaşadığı dönemde 3 yıl hapis yatmıştır. Ülkemizde ceza mahkemesi ve Anayasa mahkemesinin Çin’e iadesi talebinin reddi kararı bulunan Abdülkadir Yapcan’ın iadesi Uygur Türkleri’ninde derin bir üzüntü yaratacaktır. Çin İlham Tohti örneğinde olduğu gibi özgürlüklere tahammül göstermeyen bir rejimdir. Uluslararası hukuk gereği de Yapçan, BM Yüksek Komiserliği gözetiminde olan bir mültecidir. Mülteci statüsünde bulunan kişi, üçüncü bir ülkeye gönderilince kadar veya üçüncü bir ülke kabul edinceye kadar, sığındığı ülke tarafından her türlü güvenliğinin sağlanmış olması ve ayrıca kaçıp geldiği ülkeye de iade edilmemesi gerekmektedir. Abdulkadir Yapçan, Çin’e ya da Çin rejiminin nüfus alanında olan bir 3. Ülkeye gönderilirse Pekin yönetimi tarafından ele geçirilerek idam edilme riski yüksektir’’ dedi.

Bir önceki yazımız olan Buzlu yolda kayan kamyonet dereye uçtu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir