Öğrencilere okuma ve okur yazarlık söyleşisi

Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık öğrencilerle bir araya geldi.

Konferansta yazdığı İnsan Okudum kitabında incelediği Türk halk kültüründe okuma ve okuryazarlık konusu hakkında bilgi veren Işık, konunun tarihsel/kültürel çerçevede ele alınması gerektiğini belirterek 13. yüzyıl sonrasından başlayarak Anadolu halk kültüründe sözlü ve yazılı kültürün anlamına bakılması gerektiğini söyledi. Sözlü kültür ve yazılı kültür ikiliğinin halk kültüründeki anlamlarını incelediğini belirten Işık, günümüz halk Türkçesinde okuma, yazma ve okuryazarlarla ilişkili sözcük, deyim, hikaye ve benzeri kalıplardaki ideolojik tutumları, okuryazarlığın seçkinci anlamlarına karşı halkın gösterdiği reaksiyonlara örnekler verdi.

Işık, bilgi ve eğitim konularını antropolojik bakışla ele almanın getirebileceği derinlik ve zenginlik konusunda açıklamalarda bulundu. Öğrencilerden gelen soru üzerine Antropoloji bilimini de tanıtan Yrd. Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık, yazdığı İnsan Okudum kitabını okurlarına imzaladı. Söyleşinin sunuculuğunu yapan Bartın Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Kulübü Başkanı Emre Soyal, Okulumuzun üniversiteden gelen hocalarımızla buluşması bize yeni ve çok güzel deneyimler yaşatıyor. Ufkumuzu açıyor dedi. Soyal, katılımından dolayı Antropoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sefer Yetkin Işık’a teşekkür etti.

Bir önceki yazımız olan Bartın’da UMKE eğitimi verildi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir