Huzurevinde ‘Bocce’ Ile Hareket Ediyorlar – Bartın

Bartın 75. Yıl Huzurevi sakinleri, oyuncuların, yuvarladıkları topları hedef topa yakın atmak için çaba gösterdiği bocce sporu sayesinde, hem sağlık için hareket ediyor hem de turnuvalara katılarak sosyalleşiyor.

Türkiye’de 90’lı yılların başından beri tanınmaya başlanan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının da ülke genelindeki huzurevi sakinleri için uygun gördüğü sporlardan biri olan bocce, Bartın 75. Yıl Huzurevi’ndeki yaşlılar tarafından de beğeniyle oynanıyor.

Aralarında kurdukları iki takımla, tatlı bir rekabet ile mücadele eden huzurevi sakinleri, yaklaşık 2 yıldır oynadıkları bocce sayesinde dinç kalmaya çalışırken, bir yandan da Bartın, Karabük, Zonguldak ve Kastamonu illerini kapsayan huzurevleri arası bölge turnuvasına hazırlanıyor.

Yeniden hayata bağlandılar

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Zekeriya Dal, muhabirine yaptığı açıklamada, huzur evinde yaşayan yaşlıların, bocce sporu ile yeniden hayata bağlandıklarını dile getirdi.

Bakanlığın, boccenin ülke genelindeki huzur evlerinde oynanmasına karar verdiğini belirten Dal, Bakanlığımızın bu kararıyla biz de kentimizdeki huzurevinde böyle bir uygulama başlattık. Bocce sahası oluşturduk. Yaşlılarımız, daha önce Antalya’da düzenlenen huzurevleri arası yarışmaya girdiler. Yarışmada dereceye giremedikleri için çok üzüldüler ancak böyle bir yarışmaya katıldıkları içinde çok sevindiler. diye konuştu.

Dal, yaşlıların bu spor ile yeniden hayata bağlandığını vurgulayarak, Boccenin, sosyal ve fiziki yönden de yaşlılarımıza çok önemli katkısı oldu. Karabük’te yapılacak olan yarışmada, yaşlılarımızdan başarı bekliyoruz. ifadesini kullandı.

Çok iyi bir şey, hareket etmiş oluyoruz

Huzur evinde yaşayan 77 yaşındaki engelli Yusuf Tozan da yaklaşık 2 yıldır bocce sporu yaptıklarını anlattı.

Daha önce sahaları yokken okul bahçelerinde bu sporu icra ettiklerini aktaran Tozan, Huzurevlerinde bu uygulamayı başlatanlardan Allah razı olsun. Müdürümüzün sayesinde Antalya’ya gittik. Şimdide yeni bir turnuvaya hazırlanıyoruz. Çok iyi bir şey, hareket etmiş oluyoruz. şeklinde konuştu.

Bir başka huzurevi sakini Mehmet Süreyya Dadaylı da yaklaşık 1 yıl önce buraya geldiğini belirterek, Buraya geldiğim günden beri bu sporu oynuyoruz. Önceden kendi sahamız yoktu ama şimdi burada kendi sahamız var. Antrenörümüz de bizi yönlendiriyor. dedi.

Bir önceki yazımız olan Otomobilin Üstünde Tehlikeli Yolculuk - Bartın başlıklı makalemizde -, Bartın ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir