Altunköprü Türkmen Şehitler anıtı açılıyor

Irak’ta 25 yıl önce yaşanan Altunköprü katliamında yaşamını kaybeden 102 Türkmen’in hatırası anıtlaşıyor. Altunköprü katliamının 25. yılında Türkmen İşadamı Ömer Köprülü tarafından yeniden inşa edilen Kerkük’ün Altunköprü İlçesinde bulunan şehitler anıtının açılışı 28 Mart Salı günü gerçekleştirilecek. Anıtın açılışı Irak Türkmen Cephesi Başkanı, Kerkük Milletvekili Erşat Salihi tarafından himaye edilen törenle yapılacak. Törene Irak’ın yanı sıra Türkiye ve Türk Dünyası’ının dört bir yanından katılım sağlanacak. Türkmen İşadamı Ömer Köprülü için manevi anlamı yüksek olan anıtın bulunduğu kabristanda Ömer Köprülü’nün ailesinden abisi Ahmet Köprülü ve yeğenleri Turan ve Atilla Köprülü bulunuyor. Irak’ta gerçekleşecek etkinliklere Türkçe Konuşan Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Güngör Yavuzaslan’da katılacak. Türk medyasından da birçok gazeteci tören için Irak’a gidecek.

Proje ile ilgili açıklamada bulunan Türkmen İşadamı Ömer Köprülü, Ben ailesinden, milletinden 102 canını kaybetmiş iliklerine kadar bu acıyı hisseden bir işadamıyım. Türkmen Milletinin bir evladı olarak Altunköprü şehitlerimizin aziz hatırası önünde bu anıtı yapıyoruz. Yine Altunköprü’de bir okul yapılması ve Kerkük’de de Türkmenler için bir anıt için çalışmalarım var. Bizler Türkmeneli’nin hizmetkarlarıyız. Herkes taşın altına elini sokmalıdır dedi.

Bir önceki yazımız olan Köyüne dönen gençlere Genç Çiftçi Projesinden 30 bin lira başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir