50 bin Türkmen Türkiye’den yardım bekliyor

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD)Irak’ta Musul kurtarma operasyonunda yaşanan çatışmalardan dolayı yerlerini terk eden 50 bin Türkmen’in hala sığınacak bir yeri olmadığını açıkladı.
Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği, ülkelerinde çıkan çatışmalardan dolayı 50 bin Türkmen’in hala sığınacak bir yeri olmadığını açıkladı. TKÜUGD Başkanı ve Kerkük Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Güngör Yavuzaslan, ’’Başta Irak içinde Telafer, Musul arasında Dolama bölgesinde 15 bin, Abu Mariye’de 8 bin, Hasan Köy’de 800,Musunne’de 500, Musul Askeri Semti’nde 5 bin, Faka Bölgesi’nde 3 bin 500 ve Cedduh’te bin 800 olmak üzere 34 bin 600 Türkmen barınmasız yollardadır. Yine, Irak’ın kuzeybatı sınırından Suriye’nin sınır ili Deyr’ez Zor’da bekleyen 3 bin 500, Rakka’da 5 bin, iline ve Azez’de 8 bin Türkmen bulunmaktadır. Türkmenler Telafer’den çıkmak ve yüzlerce DEAŞ militanlarına ve kaçakçılara para veriyor ’’dedi.
Türkmenlerin biran önce Türkiye’de kampa alınması gerektiğini belirten Yavuzaslan, ’’Musul bölgesindeki Türkmenler Peşmerge, Haşdi Şaibi ve DEAŞ arasında sıkışmış durumda. Yine Suriye’ye geçen Türkmenler DEAŞ baskısı altındalar. Azez’e ulaşan aileler Türkiye’ye gelmek istiyorlar. Türkiye’nin güvenlik açısından çekinceleri var. Bunun yanında kış şartlarından çocuklar yaşamlarını yitiriyor. Türkmenler bir an önce Türkiye’de güvenli bir kampa alınmalılar’’ şeklinde konuştu.
TKÜUGD Telafer’de çıkan Türkmenlerin Musul bölgesindeki bulunduğu bölgelerin haritasını yayınladı.

Bir önceki yazımız olan Bartın’da ‘112 hattını meşgul etme, yaşama yol ver’ yürüyüşü başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir